גמילה ביתית

גמילה ביתית ניתנת למטופלים באופן נקודתי דרך מרכז גמילה סטפס, לאחר בדיקה של צוות מקצועי שאכן המטופל עתיד לצלוח את הגמילה בהצלחה. במאמר זה נבין לעומק על הסמים עצמם מהם. ניתן לעיין בדף שיטת גמילה יחודית למידע מעמיק עבור נושא גמילה ביתית. ראשית, בואו נבין קצת על סמים. מה זה סמים? סמים הם חומרים בעלי השפעה פסיכואקטיבית הגורמים לתחושות נעימות סובייקטיביות בשימוש הראשון ולהתמכרות חמורה לאחר מכן. ברוסיה, לפחות 10% מהאוכלוסייה בגילאי 16-25 ניסו PAS לפחות פעם אחת, ובאזורים מסוימים, למשל, בסנט פטרסבורג, הנתון מגיע ל-30%. הסיבות לרצון להשתמש בחומרים שונות: ניסיונות להקל על סוציאליזציה, סקרנות, דיכאון.
סמים הם רעל, אבל בשל הפעולה הספציפית, הם לא הורגים אדם באופן מיידי. בהדרגה, הגוף מתחיל להסתגל לפעולה של חומרים, משלב אותם בחילוף החומרים. לכן, ניסיונות לסרב להשתמש גורמים לתגובה חריפה – התנזרות.
התמכרות לסמים לא נעלמת מעצמה, היא יכולה רק להתקדם, להרוס את החיים, הבריאות, המצב הפסיכולוגי והכישורים החברתיים של אדם. גם אם הוא לא מרגיש את הנזק של ההתמכרות (מה שנכון רק לגבי פעילי שטח קלים בשלב מוקדם של המחלה), הם בהכרח הורסים את בריאותו. עד שלא יוסרו כל המרכיבים של רעל סינטטי או צמחי בעל השפעה פסיכואקטיבית, אי אפשר לדבר על החלמה מלאה. לכן, ניקוי רעלים הוא חלק חשוב בטיפול.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

גמילה-מסמים

גמילה ביתית תסמינים המתרחשים לאחר נטילת הסמים תלויים בסוגה:

קנבינואידים (על בסיס קנאביס): הרפיה, עייפות;
אופיאטים (הרואין, מתדון, פרג): אופוריה, תחושת שלווה, אושר;
פסיכוסטימולנטים (קוקאין, פנמין): אופוריה, פרץ אנרגיה, חוסר צורך במנוחה ושינה;
הזיה (LSD, פטריות): תפיסת מציאות מעוותת;
תרופות הרגעה (תכשירים פרמצבטיים): הרפיה, הירדמות מהירה;
מלחים (תבלין): השפעות שונות בהתאם להרכב הכימי המדויק, לעתים קרובות יותר – אופוריה, תחושת כוח, יכולת לעוף וכו'.
התחושות המתוארות מתרחשות רק בשלב ההתמכרות לחומרים. כשהתלות מתפתחת, הם מפסיקים לפעול, אך הדחייה מהם גורמת לאי נוחות חמורה, שמאלצת את המכור להשתמש בחומרי שטח במינון גדול יותר בניסיון להשיג הנאה לאחר ניסיון.
ישנן מספר מערכות המתארות את מנגנון התפתחות ההתמכרות. המפורסם ביותר הוא התיאור של התמכרות לסמים כמחלה של שלושה שלבים:
I – ניסיון לפתור בעיות פסיכולוגיות פנימיות בלתי גמישות בעזרת חומרים פעילי שטח;
II – הופעת המתיחה הפיזית;
III – תשוקה פיזית ופסיכולוגית חמורה, השפלת אישיות.
קצב התפתחות התלות תלוי בסוג החומר ובהרכבו ובמאפייני נפש האדם.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

כמה אנשים חיים עם התמכרות
בממוצע, לאנשים מכורים יש סיכוי גבוה פי שניים לסבול מסיבוכים סומטיים חמורים, ולמות (ממחלות וכתוצאה מתאונות, התאבדות) פי שניים.
רשימת הסיבוכים הנפוצים של התמכרות לסמים כוללת:
אִי סְפִיקַת הַלֵב;
הפרעה חריפה בתפקוד הכליות והכבד;
אפילפסיה והפרעות נוירולוגיות אחרות וכו'.
השלכות חמורות נגרמות מכל סוגי ה-PAS: אין תרופות קלות ובטוחות, כמו שאין אנשים שיש להם עמידות טבעית למצבי התמכרות.
הרעלת סמים
בניגוד לאלכוהול אתילי (המרכיב העיקרי של אלכוהול), שעוזב את הגוף תוך 1-2 ימים, בתנאי שתפקוד הכליות והכבד נשמר, חומרים פסיכואקטיביים יכולים להישאר בדם ובשתן זמן רב יותר:
מריחואנה – עד חודש וחצי;
בנזודיאזפינים – עד חודש;
קנאביס – עד חודש;
קוקאין, הרואין – עד שלושה ימים;
מתאמפטמין, מתדון – עד שבוע וכו'.
עם זאת, ישנם עקבות של פעילי שטח לא רק בנוזלים ביולוגיים, אלא גם ברקמות אחרות. כך למשל, בדיקת שיערו של אדם יכולה להעיד האם הוא נוטל סמים כבר מספר חודשים.
ריכוז מוצרי הריקבון תלוי בסוג ובמשך השימוש בהם: במנה בודדת של חומרים נרקוטיים, רעלים עוזבים במהירות את הגוף (מה שלא הופך אותם לפחות מסוכנים). אצל מכורים לסמים, עקבות סמים נמצאים ברקמות במשך מספר חודשים, גם אם הוא מנסה להיפטר מהתשוקות הפתולוגיות ולא נוטל סמים במשך זמן מה.
גורמים נוספים המשפיעים על קצב סילוק עקבות של חומרים פעילי שטח כוללים:
קצב סינון הדם הכלייתי (אם הכליות נפגעות, תרופות ללא שינוי ותוצרי הריקבון שלהן יישארו בדם זמן רב יותר);
מצב הכבד (עם הפטיטיס ושחמת, הסרת הרעלים איטית);
משטר שתייה (אם כמות הנוזלים הנצרכת על ידי אדם מתחת לנורמה, יהיה קשה יותר לכליות להסיר רעלים).
ניקוי רעלים מהגוף הוא שלב חובה של טיפול מערכתי, המסיר רכיבים מזיקים מרקמות ומנוזלים ביולוגיים. בלי זה, אי אפשר ל שכרון חושים, גמילה, גמילה – מה זה?
תלות כימית היא החלפה של שני מצבים, שיכרון וגמילה.
שיכרון – הרעלה הנגרמת על ידי תרכובות רעילות, במקרה זה, תרופות. שיכרון בשימוש ב-PAS מתרחש על רקע הרעלה, אך גופו של מכור לסמים כבר מותאם לפעולת הסמים, ולכן הוא מגיב אליהם באופן פרדוקסלי. לכן, שכרון חושים מלווה בתחושת אופוריה, יעילות מוגברת, רגיעה וכו'. אם המינון גבוה מהנורמה המותרת, תתרחש מנת יתר, מסוכנת עם סיבוכים קשים ואף מוות.
נסיגה היא מצב שמחליף הרעלה. התסמונת מתרחשת לפני שכל תוצרי הפירוק של פעילי שטח עוזבים את הגוף, לאחר כ-5-6 שעות. את מצב הגמילה קשה לאדם לסבול: הוא חווה ייסורים נפשיים ופיזיים, אינו יכול לעמוד בפני תשוקות כפייתיות, ולכן מחפש כל דרך למצוא מנה, גם אם זה אומר ביצוע פשע. משיכה ומשיכה הם שם נרדף למשיכה.
חומרת ההתנזרות תלויה בסוג התרופה: פעילי שטח צמחיים נוטים פחות לגרום לגמילה, וזו הסיבה למיתוס לגבי בטיחותם. למעשה, מריחואנה וחשיש מעוררים התמכרות חזקה, כמו סמים כימיים, על תלות פסיכולוגית הרבה יותר בולטת מאשר פיזית.
אם כבר מדברים על ניקוי רעלים של מכורים לסמים, אי אפשר להתמקד רק בשכרות. אם התרופה נסוגה, בהכרח תתפתח גמילה, אותה יש להפסיק בעזרת תרופות שנבחרו בנפרד.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

מבולבלים ולא יודעים מה לעשות?

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

המאמרים שלנו