התמכרות לסמים

בעיות התנהגות נפוצות העומדות בפני מכורים לסמים
התמכרות לסמים מתעסקת בתפקוד המוח של אדם.
זה מפריע לאופן שבו אדם מתנהג ולסוג הבחירות שהוא עושה.
צריכת סמים משחררת כמות גדולה של דופמין שמכניסה אדם למצב אקסטטי. אנשים אוהבים לחוות את המצב המאושר הזה ומבקשים להגיע לכאן שוב ושוב שזו אחת הסיבות העיקריות להתמכרות לסמים. בתחילה רוב האנשים נוטלים סמים מרצונם אולם עד מהרה מתברר שזו התמכרות. התמכרות לסמים היא הסוג הגרוע ביותר של התמכרות.
קשה לעזוב וההשלכות השליליות שיש לזה עלולות להימשך גם לאחר שאדם ייפטר מההתמכרות הזו.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

גמילה-מסמים

תוֹקפָּנוּת

אדם שנמצא תחת השפעת סמים יכול להיות תוקפני מאוד. מכורים לסמים לעתים קרובות כועסים על הדברים הקטנים ביותר. התנהגות זו לא נראית רק כאשר הם חווים שיא. שימוש מתמשך בסמים מטמיע איכשהו אגרסיביות באישיותם. קשה להסתדר עם אנשים כאלה. אתה צריך להיות זהיר מאוד סביבם מכיוון שהם יכולים לגרום להתקפי כעס ותוקפנות תכופים.

שיקול דעת מוטעה

התמכרות לסמים חוסמת את יכולתו של אדם לחשוב בצורה רציונלית. מכורים לסמים אינם מסוגלים לקבל החלטות ראויות. כושר השיפוט שלהם נפגע. הם כבר לא יכולים להבחין בין מה שנכון ומה לא נכון.

אִימְפּוּלְסִיבִיוּת

מכורים לסמים גם מציגים התנהגות אימפולסיבית. הם פועלים ומגיבים בלי לחשוב הרבה. התנהגות זו מוצגת בדרך כלל כאשר הם מרגישים גבוה. עם זאת, הם עשויים אפילו להפגין התנהגות אימפולסיבית כאשר הם חוזרים למצבם הרגיל.
מכורים לסמים מקבלים לרוב החלטות שהם מתחרטים עליהן מאוחר יותר.

אובדן שליטה עצמית

התמכרות לסמים משתלטת על מוחו של המכור והם מאבדים שליטה עצמית. הם לא יכולים לשלוט במעשיהם גם אם הם רוצים בכך. תגברו תשוקה לסמים וקשה לעמוד בפניהם למרות שהם רוצים בכך. הם גם לא יכולים לשלוט בתגובה שלהם לדברים. הסמים גוברים על החלטותיהם, פעולותיהם, תגובותיהם והתנהגותם.

ביצועים נמוכים בעבודה

אדם שמתמכר לסמים חווה ירידה בביצועים בעבודה/בבית הספר. הוא לא מסוגל להתרכז בעבודתו וחושב כל הזמן על נטילת סמים. הוא מרגיש רדום וחסר אנרגיה כשהוא לא מקבל את האספקה ​​שלו. כל זה מהווה מכשול גדול לעבודה.

הֲזָיָה

התמכרות לסמים משתלטת על מוחו של המכור והם מאבדים שליטה עצמית. הם לא יכולים לשלוט במעשיהם גם אם הם רוצים בכך. תגברו תשוקה לסמים וקשה לעמוד בפניהם למרות שהם רוצים בכך. הם גם לא יכולים לשלוט בתגובה שלהם לדברים. הסמים גוברים על החלטותיהם, פעולותיהם, תגובותיהם והתנהגותם.

סודי

בניסיון להסתיר את התמכרותם לסמים מבני משפחה וחברים, נרקומנים לסמים נהיים לעתים קרובות חשאיים. בדרך כלל הם נמנעים מלבלות זמן עם ההורים/ילדים/בן/בת הזוג שלהם. לעתים קרובות הם מתרועעים עם מכורים אחרים לסמים ומפסיקים לבלות עם חברים אחרים. לעתים קרובות זה הופך אותם למסורבלים מבחינה חברתית.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

סוגי סמים

תרופות מסווגות באופן כללי לשלושה סוגים. אלה הם מדכאים, ממריצים והזיות.
להלן מבט על ההשפעה שכל אחד מהם גורם על הנפש והגוף האנושי:
תרופות מדכאות: תרופות מדכאות כוללות קנאביס, אופיאטים, בנזודיאזפינים ואלכוהול. הם ידועים כמאטים את מהירות המסרים העוברים אל המוח וממנו ובכך מורידים את היכולת לקחת אחריות על מצב.
כאשר נלקחים בכמות קטנה, תרופות מדכאות יכולות לגרום לאדם להרגיש נינוח. עם זאת, כאשר נלקחים בכמות גדולה, אלה עלולים לגרום לבחילות, הקאות וחוסר הכרה.
ממריצים: ממריצים, לעומת זאת, מאיצים את המסרים העוברים אל המוח וממנו. יש להם את הכוח להגביר את רמת הביטחון העצמי של אדם באופן מיידי. בצד החיסרון, הם עלולים לגרום ללחץ דם גבוה, להגביר את קצב הלב ולגרום לאי שקט, תסיסה ונדודי שינה. שימוש מתמשך בתרופות כאלה גורם להתקפי פאניקה, חרדה ופרנויה. חומרים ממריצים כוללים ניקוטין, קפאין, קוקאין ואמפטמינים.
הזיה: הזיה כוללים LSF, PCP, קנאביס, מסקלין ופסילוסיבין. סמים אלו גורמים להזיה ומעוותים את תחושת המציאות של האדם.
בנטילה מתמשכת, תרופות אלו עלולות לגרום ליתר לחץ דם, בחילות, פרנויה וחוסר תחושה.
סימנים ותסמינים של התמכרות לסמים

שינוי בתיאבון

עלייה או ירידה בלתי צפויה במשקל

שינוי בדפוס השינה

דיבור עילג

שינוי במעגל החברים

התקפי כעס פתאומיים

עיניים שטופות דם

אובדן עניין בעבודה

ביצועים נמוכים בעבודה/בית ספר

התנהגות סודית

להיות רדום, מרוחק וחסר עניין

שינויים תכופים במצב הרוח

חוסר מוטיבציה

התנהגות חרדה


לייעוץ ראשוני ללא עלות

מבולבלים ולא יודעים מה לעשות?

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

מאמרים שלנו