פנטניל

פנטניל הוא אופיואיד סינתטי המופק במקור מהפרג האופיואידי (Papaver somniferum).7 רופאים רושמים אותו לטיפול באנשים הסובלים מכאבים עזים לאחר ניתוח. בנוסף, רופאים עשויים גם לרשום פנטניל לחולי סרטן עם כאב כרוני שפיתחו סובלנות – כלומר נדרשת יותר תרופה כדי לייצר את אותן השפעות – לאופיואידים פחות חזקים או שחווים פריצת דרך או החמרות חולפות אחרות של כאב.8
הסם פועל על ידי קשירה לקולטני האופיואידים של הגוף באזורים במוח השולטים בכאב וברגשות.8 אלו הם אותם קולטנים הקושרים אנדורפינים, משכך הכאבים הטבעי של הגוף. ישנם סוגים רבים של אנדורפינים, ובטא-אנדורפינים משתחררים במהלך או אחרי התגובה הפיזיולוגית של הגוף לגורם לחץ או כאב. אנדורפינים משתחררים גם כתוצאה מדברים מהנים כמו צחוק, סקס ופעילות גופנית.9 כאשר אופיואידים נקשרים לקולטנים הללו, הגוף חווה תחושות דומות של הקלה בכאב והנאה במעגל התגמול שלו.10


לייעוץ ראשוני ללא עלות

גמילה-מסמים

עם זאת, מתן תרופות אופיואידים מעכב את ייצור האנדורפינים ובנוסף לשיכוך כאבים מוגבר יכול גם להעמיס על המוח באותות של מעגל התגמול, וכתוצאה מכך תחושות של אופוריה.10,11 בשימוש חוזר, המוח מסתגל לנוכחות של אופיואידים, אשר יכול להקשות על תחושת עונג ללא אופיואידים כמו פנטניל ויכול להוביל לחוסר יכולת להרגיש עונג מדברים שנהנו מהם בעבר, מה שעשוי להצביע על מישהו שיש לו הפרעת שימוש באופיואידים, המונח הקליני להתמכרות לפנטניל או לאופיואידים אחרים.
אנשים הנוטלים פנטניל מרשם מקבלים אותו כזריקה, לכסנית או כטלאי. הפנטניל המיוצר באופן לא חוקי, לעומת זאת, מגיע כאבקה או נוזל.1,8 מכיוון שאין לו טעם או ריח והוא זול לייצור לא חוקי. , נהוג לערבב אותו בסמים אחרים, כגון הרואין, קוקאין ומתאמפטמין, לעתים קרובות מבלי לדעת על ידי מי שרוכשים אותם.1 הוא גם הופך לכדורים כדי להיראות כמו אופיואידים ותרופות מרשם אחרות, כגון Xanax או Adderall, בנוסף, כנוזל, הסם מוכנס בטיפות עיניים, תרסיסים לאף וממתקים.

פנטניל – גמילה ודרכי טיפול

פנטניל הוא אופיואיד, כמו מורפיום, אך עוצמתי פי 50 עד 100. הוא נרשם לעתים קרובות עבור כאבים עזים.

1. עם זאת, הוא גם מיוצר ונמכר באופן לא חוקי. פנטניל הוא חומר מבוקר בלוח הזמנים II לפי חוק החומרים המפוקחים, כלומר יש לו פוטנציאל גבוה לשימוש לרעה, שעלול להוביל לתלות פסיכולוגית או פיזית חמורה
2.
בין אפריל 2020 לאפריל 2021, יותר מ-75,000 אנשים מתו בארצות הברית בגלל מנת יתר שכללה אופיואידים סינתטיים מלבד מתדון .
3.
למרבה המזל, יש טיפול יעיל להתמכרות ולהתעללות עבור אלה שנאבקים.
סטטיסטיקה על שימוש ושימוש לרעה
שימוש בפנטניל הוא מסוכן, מכיוון שהוא עלול להוביל להתמכרות או מנת יתר מסכנת חיים. להלן נתונים סטטיסטיים על שימוש ושימוש לרעה .
יותר מ-150 אנשים מתים מדי יום ממינוני יתר הקשורים לאופיואידים סינתטיים. כ-356,000 אנשים בני 12 ומעלה השתמשו לרעה במוצרי פנטניל מרשם בשנת 2020. מספר זה אינו כולל את האנשים שעשו שימוש לרעה בפנטניל שיוצרו באופן לא חוקי או את אלו שערבבו אותו עם חומרים אחרים כגון הרואין.
בשנת 2021, היו כמעט 123,000 ביקורים במחלקת חירום הקשורים לפנטניל בארה"ב. בין 2014 ל-2018, מספר סוחרי הפנטניל גדל ביותר מ-4,000%.

מרכז גמילה מקצועי לגמילה מפנטניל

גמילה מסם פנטניל מתבצעת על ידי גורם מקצועי שמתמצא בתחום הטיפול בהתמכרויות. פניה לגורם המתאים קריטית מכיוון שהיא תשפיע על יצירת מוטיבציה בקרב המכור ועל הגיוס שלו לטיפול. צריך להיות מספיק מיומנים בכדי לזהות את הבעיה ולדעת להתאים פתרון מתאים עבור כל אדם.
צוות מרכז גמילה סטפס לסייע לכם בכל שאלה ועניין. יועץ מטעם מרכז גמילה סטפס מחכה לכם עכשיו בצד השני של הטלפון. התקשרו עכשיו.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

מבולבלים ולא יודעים מה לעשות?

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

המאמרים שלנו