מרכז גמילה סטפס

DBT

טיפול דיאלקטי התנהגותי

DBT כלי טיפולי להתמכרויות טיפול DBT להתמכרויות, מבוסס על עקרונות קוגניטיביים התנהגותיים המתמקדים בקשיים הספציפיים האופייניים להפרעת האישיות הגבולית הפרעת אישיות גבולית (Borderline Personality Disorder)
לפי ה-DSM, הפרעת אישיות גבולית מאופיינת באישיות לא יציבה המתקשה להסתגל למסגרת כלשהי. מאפיינים אלו מקשים על האדם הסובל מהפרעות אישיות גבולית לתפקד בצורה משמעותית ובכך יוצרים קושי רגשי רב המלווה בתסכול וחוסר הצלחה.
הבורדרליין סובלים בבמצבי רוח משתנים מקצה לקצה באלפית שנייה,תנודות רגשיות וחוסר איזון משווע. קירבה וריחוק, אהבה ושינאה לעיתים באים בעת ובעונה אחת. הבורדרליין חווה בתוך תוכו רגשות נטישה ודחייה מכיוון שהוא איננו מצליח להתחבר לאנשים בצורה יציבה ומשמעותית.
בין ההתנהגויות הנפוצות בקרב בורדרליין פגיעה עצמית,הפרעות אכילה,שימוש באלכוהול וסמים ויחסי מין לא מבוקרים ולעיתים ניסיונות התאבדות. איך לומר הדבר הכי יציב אצלם זה חוסר יציבות. טיפול DBT עשוי להיות מתאים עבורם במיוחד.

גמילה-מסמים

כידוע התמכרות היא פתרון לא נכון לבעיות רגשיות, בעיקר לבעיית כאב וסבל איתו מתמודד האדם. התמכרות היא דרך קצרה וקלה לברוח ממשהו מאוד פנימי בתוך עצמנו. ההתמכרות מתחלקת למספר קטגוריות. התמכרות פיזית - לחומרים פסיכואקטיביים כגון : סמים,אלכוהול, כדורים, אוכל התמכרות נפשית /התנהגותית – הימורים,קניות,פורנוגרפיה ומין,מסכים,עבודה שליטה,ריצוי,וכו'.
אובססיה וכפייתיות הם מהזרועות הבולטות של ההתמכרות. אובססיה היא מחשבה העולה על כל מחשבה אם נקרא לזה בשפת האנ- אל -פי (NLP) האנרגיה מופנית היכן שהתשומת לב. גם כלים כמו DBT מתמקדים בחשיפה למחשבה טורדנית מנסים להבין אותה ולייצר חשיפות חדשות על מנת לייצר מסוגלות להתמודדות עם אותו מצב ממקום חדש ובכך חורטים חוויה והתנסות חדשה במח. כל אלו לא מטפלים באמת בשורש הבעיה. כל אלו מתמקדים בחוויית הההווה על פי ויליאמס (1992) חשיפות מוצלחות אינן מעידות על הפחתת חרדה אלה יצירת מסוגלות להתמודדות עם חרדה. אך בטיפול פסיכולוגי קלאסי יתעמקו למקומות כגון : מה מקור החרדה,מהיכן הגיעה, מתי התחילה לראשונה ומה או מי גרם לכך.
ב 12 הצעדים יש אזכור בנוגע לכך בצעד 4 כאשר הצעד הרביעי שולח אותנו הישר אל התת מודע , הדברים אותם הדחקנו במשך שנים אנו מתבקשים להציף אותם ולהסתכל עליהם בראייה חדשה ובוגרת. חוויות עבר ללא ספק נחלת ההווה ועל כן חשוב מאוד לגעת בהם להבין אותם ולייצר שינוי בהתאם למה שנכון להיום.
אפשר לומר כמעט בבירור, כי כל מכור נושא עימו הפרעת אישיות גבולית. חייו של מכור מאופיינים בצורה מובהקת בחוסר יציבות, בתנודות מקצה לקצה אפ אנד דאון כל הזמן. אחד הדברים הקריטיים למכור בהחלמה זה שיגרה וסדר יום זה מכניס אותם למסגרת ומאפשר לחוש ביטחון אישי.
מרבית השיטות הן קצרות מועד ומנסות להביא חדשנות לעולם הטיפול. השיטות החדשניות דומות למילוי חומר בגלגל מפונצ'ר שנועד לת אוויר רק למספר קילומטרים בודדים עד שתתקן את הפנצ'ר. הן לא באמת נותנות מענה לאורך זמן אלה קצרות מועד כשמן כן הן.
לעניות דעתי ולאור הניסיון שצברתי בשנותי כמדריך,פסיכותרפיסט ומטפל אני יכול להגיד ששינוי עמוק נעשה באמצעות עמוק ומתמשך.
לוקח זמן לאדם להגיע לתובנות עמוקות בייחס לעצמו ועוד יותר זמן לייצר שינוי. הגאון מווילנא אמר לעיתים לוקח חיים שלמים לעבוד על מידה מגונ אחת.
העולם המודרנית מנסה להביא עימו פתרונות מהירים וקונקרטיים וזה מבורך, אך יש הבדל עצום בין מאמן אישי שלמד קורס שלושה חודשים לבין מטפל שלמד תואר במשך 3-4 שנים והקדיש מחייו חלק ניכר.
לסיכום ישנם אנשים שאולי טיפול קצר מועד יכול להתאים להם, אך שינוי עמוק ויסודי נעשה בתהליך של זמן, ממש כמו תבשיל ויין הזמן רק משבח ומוסיף.

למי נועד הטיפול?

טיפול להתמכרויות ב- DBT מומלץ בעיקר במקרים של הפרעת אישיות גבולית המלווה בחרדה,חוסר ביטחון על כל ניגזרותיו,פוביות,שליטה בכעסים,הפרעות התנהגות וטראמות.
טיפול בהתמכרויות בשילוב DBT מצריך מהמטופל המון מוטיבציה ושיתוף פעולה, מכיוון שהוא מורכב ממשימות שבועיות שצריך לתרגל ולדווח למטפל על המתרחש. המטופל חייב להיות פעיל בתפקוד כמעט מלא בחייו על מנת שהטיפול יעזור. מכייון שאדם שלא ממלא אחר משימות פשוטות לא יצליח לעמוד באתגרים של הטיפול ה - DBT.
הייחודיות של טיפול DBT להתמכרויות הוא שהוא מתמקד באופן ספציפי בחוויה מעכבת ומנסה לפתור אותה באמצעות כלים מודרניים.
חשוב לזכור אדם שסובל מהתמכרות ראשית כל חייב להתנקות ולהיות מסור לתהליך, אחרת כל השיטות הן כמו כוסות רוח למת.
זיכרו, אין פתרונות קסם, אך יש ניסים.

זה לא קל!

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

מרכז-גמילה-מסמים-ואלכוהול

מרכז גמילה מסמים ואלכוהול

מרכז גמילה מסמים ואלכוהול לפעמים נדמה שבעולם בו אנחנו חיים כולם מכורים למשהו – לבן או לבת הזוג, לקנויות או לגלישה באינטרנט. למעשה לא כל

קרא עוד »
מרכז-גמילה-מסמים

מרכז גמילה מסמים

מרכז גמילה מסמים משחר ההיסטוריה היו התמכרויות של אנשים לחומרים שונים. אם בעבר צריכה של סמים קשים כמו קוקאין או מורפיום הייתה חוקית – הרי

קרא עוד »
מרכז-גמילה-מאלכוהול

מרכז גמילה מאלכוהול

מרכז גמילה מאלכוהול התמכרות לאלכוהול אולי לא נחשבת להתמכרות קשה כמו התמכרות לסמים, אך היא עשויה להיות לא פחות מסוכנת ולפגוע קשות בחייו של המכור

קרא עוד »