שיטת 12 הצעדים

עבור מכורים רבים תוכנית 12 הצעדים הפכה לדרך חיים של ממש ולא עוד טכניקה או שיטה שעוזרת להם. דרך חיים של החלמה לפי 12 הצעדים היא היצמדות לעקרונות התוכנית.
לחיות בפיכחון על פי 12 הצעדים זו עבודה יומיומית שמצריכה הרבה תעצומות נפש.
מכורים מגיעים מעולם של חוסר תפקוד מינימאלי במרוצת הזמן הם מאבדים יכולת תפקוד ולנהל מערכות יחסים. תקשורת בינאישית נפגע כמעט כליל. מכיוון שהמכור רב חייו עסק בהסתרות ושקרים הוא שחק את היכולת לדבר אמת. 12 הצעדים משקמת את אישיותו הפגועה של המכור בעזרת כח קבוצתי וכוח של דוגמא אישית.
שיטת 12 הצעדים היא תוכנית שפותחה ע"י מייסדיה של "אלכוהוליסטים אנונימיים" (הידועה בקיצור באנגלית AA), ד"ר בוב סמית וביל ווילסון.
שניהם היו מכורים לאלכוהול ואחרי ניסיונות גמילה רבים, הם החליטו לנסות להיגמל ולנצח את ההתמכרות בעזרה הדדית בין מכורים.
לימים, התבססה תוכנית 12 הצעדים לגמילה מהתמכרות, תחומי הגמילה התרחבו מעבר להתמכרות אלכוהול (גמילה מסמים, הימורים ועוד) ונפתחו אלפי קבוצות בכל העולם לתמיכה, למידה ויישום של 12 הצעדים במגוון סוגי ההתמכרויות.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

גמילה-מסמים

תאוריות רבות נכתבו בנוגע למושג מחלת ההתמכרות,פילוסופים,פסיכולוגים פסיכואנליטיקאים,רופאים ופסיכיאטרים רבים דנו וחקרו את הנושא.
דיונים אלו לא הביאו לתוצאות ברורות ומדעיות בנוגע למקור המחלה ואופייה. כל אחד הגדיר אותה בצורה שונה חלק קוראים לה מחלה רפואית ראשונית וחלק טוענים כי שייכת למחלות הנפש וחלק טוענים כי מחלה זו חשוכת מרפא ומקורה אינה ידוע..
אנו לא נכנסים לפלפול תאורטי בנוגע למה נכון ומה לא. אנחנו ננסה להבין איך הדברים עובדים בפועל ואיך ניתן לצאת ממעגל ההתמכרות ההרסנית..
נביא תיאוריה מוכרת בתחום הטיפול בהתמכרויות המודל הביו/פסיכו/סוציאלי
מודל זה גובש על ידי הפסיכיאטר ג׳ורג׳ אנגל מאוניברסיטת רוצ'סטר ב-1977, שהפך במהרה לציון דרך בהבנת הרפואה כמדע. תיאוריה זו מתייחסת לכך שיש קשר סיבתי בין הדברים. נסביר..
ביו – ביולוגי תורשה, גנים (פגים רפואיים) במוחו של המכור ,חוסרים של חומרים פסיכו -נפש, מבנה אישיותי.
סוציאלי – חברתי, סביבה.
המודל מדבר על כך כי מצבו של המכור מושפע מאחד מהמצבים המתוארים ואף משניים ולעיתים משלושתם יחד..
ביולוגי – קיימת סבירות גבוהה כי מי מהמשפחה של המכור גם היה מכור, הוי אומר אבא אמא סבא סבתא וכו' ויש לכך השפעה גנטית.כמו כן יש התייחסות מחקרית בנוגע למבנה מוחו של המכור הטענה ואו הסברה אומרת כי החלק האחראי על בלימת דחפים במח GABA) )כנראה יש בו פגם ואינו מבצע את עבודתו בצורה יעילה. .
מצב נשפי – ידוע כי התמכרות לחומרים הינה ריפוי עצמי ומענה על מצבים ריגשיים כגון:הפחתת חרדה,הפגת תחושות שליליות תחושות לחץ כעס,עצבות ודיכאון. מבנה האישיותי של המכור מחפש פיתרון מהיר לבעיה..
סוציאלי – השפעה חברתית וסביבתית,חלק מהמכורים התנסו באלכוהול או סמים בגיל צעיר בסביבת חברים וחלק בגיל בוגר יותר וחלק קיבלו מרשם מהרופאה ובמהרה הפכו למכורים מכאן ומכאן הייתה השפעה של מישהו לצרוך את החומר.
כמו כן ההתייחסות כאן היא גם ללחץ חברתי שמופעל ,לשתות אלכוהול או לקחת סם מסויים במידה ולא תנהג כמו הסביבה מהר מאוד תחוש מבודל ומוצרע.


לייעוץ ראשוני ללא עלות

זה לא קל!

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

מאמרים שלנו