מרכז גמילה מסמים

משחר ההיסטוריה היו התמכרויות של אנשים לחומרים שונים. אם בעבר צריכה של סמים קשים כמו קוקאין או מורפיום הייתה חוקית – הרי שהיום בכל מדינות העולם היא אסורה ומהווה עבירה על החוק, וזאת בשל תופעות הלוואי הקשות של סמים אלו על הגוף והנפש של מי שצורך אותם. בעבר היה קשה למשפחות לסייע לקרובים שלהן להיגמל מסמים. 

מאז המאה ה-20 עם התפתחות תחום הפסיכולוגיה בכלל והפסיכולוגיה של התמכרויות בפרט הוקמו תחילה בארצות הברית ולאחר מכן בכל העולם קבוצות תמיכה למכורים לחומרים שונים ובהמשך הוקמו גם מרכזי גמילה מקצועיים. גם כיום ארצות הברית היא מדינה שמובילה בתחום הטיפול בהתמכרויות מרכזי גמילה בארה"ב מהווים דוגמא לכל בעלי המקצוע שרוצים ללמוד איך לסייע למכורים באופן הטוב ביותר.

ישנם כמה וכמה סימני אזהרה שאנשים שמועדים להתמכרות לאלכוהול צריכים לשים לב אליהם, ואם הם אינם יכולים לעשות זאת, חשוב שבני המשפחה ישימו לב להתנהגויות לא אופייניות.

למשל:

 • חוסר יכולת להפחית בכמות השתייה 
 • ככל שעובר הזמן אתם צריכים יותר אלכוהול כדי להגיע לתחושה משכרת (גם אם אתם לא מרגישים "שיכורים לגמרי").
 • הזנחה של מטלות הבית, משימות בעבודה או שניהם
 • הפחתת בכמות הזמן שהייתה מוקדשת לתחביבים או מפגשים חברתיים שכשלעצמם 
 • זלזול במצבים מסוכנים כמו למשל נהיגה ביחד עם שתייה 
 • סימני גמילה ברורים כאשר מנסים להימנע מאלכוהול (הזעה, רעידות, סחרחורת)
מרכז-גמילה-מסמים

גמילה מסמים

כאשר אנחנו מדברים על גמילה מסמים חשוב לחלק את הגמילה לשני חלקים עיקריים:

 • גמילה פיזית מהסם – בה הגוף מתנקה מהסם והסם איננו נוכח יותר בגוף.
 • גמילה נפשית – הגמילה הנפשית אפילו קשה יותר מהגמילה הפיזית של הגוף כי היא דורשת מהמכור להתמודד עם קושי רגשי, ויסות חושי, דחיית סיפוקים ובעיקר ללמוד איך להתמודד עם רגשות של כאב נפשי.

בכל מרכז גמילה מסמים קודם כל גומלים את המכורים גמילה פיזית (שיכולה להיות מלווה בתחושות פיזיות קשות מאוד) ולאחר מכן במשך מספר חודשים פועלים על הגמילה הנפשית של המכור מהסם אליו הוא מכור. חשוב להבין שגם לאחר השחרור ממרכז הגמילה המכור צריך להמשיך להיאבק בהתמכרות שלו – לעיתים לאורך כל ימי חייו.

מרכז גמילה מסמים - סטפס

מרכז גמילה מסמים סטפס הוא מרכז גמילה מוביל הנמצא בישראל. לצוות המרכז ניסיון רב בגמילה של מכורים ממגוון סמים כולל:

 • מריחואנה
 • קוקאין
 • הרואין
 • נייס גאי
 • מורפיום
 • כדורי הרגעה
 • אקסטזי

למעשה כל סוג סם שמשתמשים בו מכורים בישראל – למרכז יש ניסיון רב בסיוע לגמילה ממנו. בשביל שהגמילה תהיה מוצלחת צוות המרכז יוצר קשר אישי עם המכור ומעודד אותו לשוב ולהאמין בעצמו ובחיים.

תהליך גמילה מסמים

אפשר לדעת מתי תהליך גמילה מסמים מתחיל – אך למעשה הוא לעולם לא מסתיים כל עוד המכור חי.
הקושי העיקרי של גמילה מסמים לאחר הגמילה הפיזית וניקוי הגוף מהסם הוא קושי רגשי. אנשים מכורים מתחילים פעמים רבות להשתמש בסמים בגלל בעיות רגשיות או נפשיות שקדמו להתמכרות כמו חרדה, דיכאון, בדידות או תחושת חוסר ערך עצמי. רוב המכורים מתחילים להשתמש בסמים בשביל להתמודד עם בעיות רגשיות אלו.
כאשר מבצעים תהליך גמילה מסמים צריך לתת למכור כלים רגשיים להכיל את הרגשות שלו ולהתמודד איתן ללא השכוח והסיכוך של הרגשות על ידי הסם.

דרכי גמילה מסמים

חשוב להדגיש שיש סוגי מרכזי גמילה שונים כאשר כל מרכז מתמקד בהתמכרויות מסוג אחר כמו:

  • התמכרות לסמים
 • התמכרות לאלכוהול
  • התמכרות למין
 • התמכרות להימורים
 • התמכרות לקניות
 • התמכרות לפורנו
 • התמכרות לרשתות החברתיות

ההגדרה של התמכרות היא פעולה שמפריעה למכור לבצע פעולות נורמטיביות אחרות (כמו עבודה וניהול קשרים חברתיים) ושכל המטרה שלו בחיים היא ההתמכרות עצמה וסיפוק שלה. יש הרבה דרכי גמילה מסמים. בשנים האחרונות נהוג לתת למכורים קשים לסמים תרופות פסיכיאטריות שמהוות תחליף פיזי לסם. כמו כן, מכורים לסמים מקבלים עזרה להיגמל בקבוצות תמיכה של מכורים וטיפול רגשי אישי.

חשיבות מרכזי גמילה מסמים

החשיבות של מרכזי גמילה לסמים היא גם לפרט וגם לחברה. למרכז גמילה מסמים יש השפעה עצומה על הפרט המכור. עליכם להבין כי התמכרות הורגת את הנפש, מרוקנת את הכיס ומשפיעה באופן עצום על המשפחה של המכור. כן שמעתם נכון, התמכרות הורגת אומנם לאט אך היא הורגת. לכן מרכז גמילה מסמים משפיע בצורה עצומה על המכור ועל המשפחה שלו וזו עובדה.

אך למרכז גמילה מסמים יש השפעה עצומה גם על החברה. מכורים הם אנשים שלא תורמים לכלכלה ופוגעים בחברה מכיוון שהם גונבים, שודדים ולא פרודוקטיביים. למעשה לא נגזים אם נאמר כי מדינה צריכה להקים מרכזי גמילה על ידי המגזר הפרטי מכיוון שהם עושים זאת הכי טוב וכך להשפיע על מאות ואלפי מכורים, על המשפחה שלהם וכן גם על החברה בכללותה. 

גמילה מסמים עם ליווי צמוד

אם יש לכם בן משפחה או חבר מכור אתם צריכים להבין כי לבד הם לא יכולים להיגמל. גמילה היא תהליך מורכב וקשה מאוד וכפי שאי אפשר להתגבר על מחלה ללא רופאים, תרופות או סיוע חיצוני כך גם על התמכרות קשה מאוד להתגבר לבד.

יתרונות הליווי המקצועי בתהליך גמילה מסמים קשים

למרכז גמילה יש יתרונות עצומים למכורים. קודם כל המרכז מרכז את כל הגמילה ולא רק זאת אלא מסייע באמצעות מומחים למכורים. לרוב המכורים ישהו במרכז 24/7 וכך הרבה יותר קל לטפל בהם. קשה מאוד לטפל במכור בבית פרטי גם בגלל שבסביבה חיצונית קל להשיג סמים וגם בגלל העובדה כי נדרשת התערבות של מומחים לגמילה ואת זאת יש רק במרכז גמילה.

זה לא קל!

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

מאמרים שלנו

מרכז-גמילה-מסמים-ואלכוהול

מרכז גמילה מסמים ואלכוהול

מרכז גמילה מסמים ואלכוהול לפעמים נדמה שבעולם בו אנחנו חיים כולם מכורים למשהו – לבן או לבת הזוג, לקנויות או לגלישה באינטרנט. למעשה לא כל

קרא עוד »
מרכז-גמילה-מסמים

מרכז גמילה מסמים

מרכז גמילה מסמים משחר ההיסטוריה היו התמכרויות של אנשים לחומרים שונים. אם בעבר צריכה של סמים קשים כמו קוקאין או מורפיום הייתה חוקית – הרי

קרא עוד »
מרכז-גמילה-מאלכוהול

מרכז גמילה מאלכוהול

מרכז גמילה מאלכוהול התמכרות לאלכוהול אולי לא נחשבת להתמכרות קשה כמו התמכרות לסמים, אך היא עשויה להיות לא פחות מסוכנת ולפגוע קשות בחייו של המכור

קרא עוד »

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *