מרכז גמילה סטפס

מרכז גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול אולי לא נחשבת להתמכרות קשה כמו התמכרות לסמים, אך היא עשויה להיות לא פחות מסוכנת ולפגוע קשות בחייו של המכור וסביבתו הקרובה.
מערכת הבריאות הציבורית אומנם תומכת במכורים לאלכוהול דרך שירותי הרווחה השונים, אך הטיפול עצמו נעשה במסגרת פרטית או דרך עמותות שונות ברחבי הארץ.

מרכז-גמילה-מאלכוהול

גמילה מאלכוהול

גמילה מאלכוהול נעשית בשני שלבים: גמילה מהאלכוהול עצמו וניתוק התלות הגופנית בו. לאחר מכן נעשה טיפול בתחום הנפש באמצעות אנשי מקצוע מומחים כגון פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים באופן פרטני או בקבוצות.
בשלב הבא מתחיל השיקום עצמו ובו המשתקם לומד מחדש כיצד להשתלב בחיי היום יום ובעיקר להימנע ממצבים והתנהגויות שיכולים לגרום לו לחזור חזרה אל הטיפה המרה.

גמילה מאלכוהול – מה חשוב שנדע?

לאחר שתיארנו את תהליך הגמילה באופן כללי, יש כמה דגשים שאנחנו רוצים לעבור עליהם וחשוב שתדעו:
1.תהליך הניקוי מרעלים – תהליך הניקוי מרעלים חייב להיעשות באופן מפוקח, לעיתים במסגרת אשפוז. במסגרת התהליך בודקים את ההיסטוריה הרפואית של המטופל כמו למשל מחלות נפש או צריכת כדורים פסיכיאטרים כ"תחליפי סם". על מנת להקל על תסמיני הגמילה נעשה שימוש בתרופות שונות כמו בנזודיאזפינים אשר גורמים להרגעה של המערכת ועמעום התחושות הלא נעימות (למעשה מדובר באותה משפחה של הקלונקס).
2.המשפחה – למשפחה יש חלק מרכזי בטיפול וחשוב שלא תאשים את המכור במצבו, להפך : עליה ליצור מוטיבציה ולתת את אותו "הפוש" שישכנע את המכור להכיר במצבו ולהתחיל את תהליך הגמילה. (על סימנים זיהוי להתמכרות נרחיב אחר כך).
3.קבוצות תמיכה הן לא תחליף לגמילה – אחת מקבוצות התמיכה הידועות ביותר בעולם היא "אלכוהוליסטים אנונימיים". חשוב להדגיש שלא מדובר בתחליף למרכז גמילה מקצועי ובמיוחד לא לגמילה פיסית. יחד עם זאת בהחלט ניתן לגשת אל קבוצות כאלו לצורך שימור של תאריך הגמילה. ניתן לקרוא עוד באתר ארגון הגמילה מהתמכרויות של אורלנדו (תחת Alcoholics Anonymous).

גמילה מאלכוהול – לקום ולצעוד בדרך חדשה

לאחר הגמילה מאלכוהול חשוב שהנגמל ימצא לעצמו מסגרת חיים הכוללת בראש ובראשונה עבודה מסודרת, בין אם רגילה ובין אם נתמכת. בתקופות שבין עבודות מוטב להתנדב מאשר לא לעשות כלום מכיוון ששעמום וחוסר מעש הם בדיוק אלו שגורמים להתמכרויות.
אם הנגמל עדיין לא מרגיש מספיק בטוח לגור לבדו והוא לא נמצא במערכת זוגית, מוטב כי יגור עם שותפים בעלי רקע דומה שיוכלו לעזור אחד לשני בדיור משותף (או "דירת מדרגה"). לעומת זאת, חידוש הקשרים עם הסביבה אשר הובילה את הנגמל מלכתחילה להתנהגות המסוכנת ועודדה אותו אינה מומלצת.
ויותר מהכול, חשוב שהנגמל יידע שתמיד יש לו אל מי לפנות: ולא משנה אם מדובר בגורמי הרווחה, אנשי מקצוע או המטפלים במרכז הגמילה שתמיד ישמחו לעזור במקרי חירום ולמנוע הדרדרות במצב.
אם ניתן אפשר לחסוך ולשים קצת כסף בצד כדי להתפנק בכל פעם שמגיעים לאיזשהו מטרה שנקבעה מראש וכך ליצור תחושה של התקדמות.

מתי לדעת שהמצב מצריך מרכז גמילה מאלכוהול?

ישנם כמה וכמה סימני אזהרה שאנשים שמועדים להתמכרות לאלכוהול צריכים לשים לב אליהם, ואם הם אינם יכולים לעשות זאת, חשוב שבני המשפחה ישימו לב להתנהגויות לא אופייניות.

למשל:

  • חוסר יכולת להפחית בכמות השתייה 
  • ככל שעובר הזמן אתם צריכים יותר אלכוהול כדי להגיע לתחושה משכרת (גם אם אתם לא מרגישים "שיכורים לגמרי").
  • הזנחה של מטלות הבית, משימות בעבודה או שניהם
  • הפחתת בכמות הזמן שהייתה מוקדשת לתחביבים או מפגשים חברתיים שכשלעצמם 
  • זלזול במצבים מסוכנים כמו למשל נהיגה ביחד עם שתייה 
  • סימני גמילה ברורים כאשר מנסים להימנע מאלכוהול (הזעה, רעידות, סחרחורת)

מרכז גמילה סטפס

מרכז גמילה סטפס הנמצא באזור השיפוט של עיריית בית שמש והוקם על ידי מתי סמיונוב, משתקם בעצמו ובעל ניסיון של מעל 20 שנה בעזרה למשתקמים. ניתן לבצע את תהליך הגמילה בווילות הדיור של סטפס או באופן פרטני המשולב במידה ונמצא כי המטופל מתאים לכך.
לאחר תהליך הגמילה הראשוני ניתן להמשיך אל שלב ביניים נוסף בדמות הוסטל או דירות מעבר הנמצאים במרכז ומיועדות למי שעדיין לא מרגיש בטוח לצאת אל הסביבה שבחוץ.
מעוניינים בייעוץ פרטני אחד על אחד לעצמכם או לקרובים אליכם? פנו אלינו ל"סטפס גמילה מהתמכרויות" ונשמח לעמוד לצדכם גם בשעות הקשות.

זה לא קל!

אנחנו מבינים אתכם. מאות מכורים שנגמלו בדרך מהירה, יעילה וממוקדת עברו אצלנו. והם היו בדיוק באותו המצב. אנחנו כאן לתת את ההכוונה הראשונית לגמרי ללא עלות כדי שתדעו מה לעשות עכשיו כדי להחזיר את החיים למסלול הנכון.

מאמרים שלנו

מרכז-גמילה-מסמים-ואלכוהול

מרכז גמילה מסמים ואלכוהול

מרכז גמילה מסמים ואלכוהול לפעמים נדמה שבעולם בו אנחנו חיים כולם מכורים למשהו – לבן או לבת הזוג, לקנויות או לגלישה באינטרנט. למעשה לא כל

קרא עוד »
מרכז-גמילה-מסמים

מרכז גמילה מסמים

מרכז גמילה מסמים משחר ההיסטוריה היו התמכרויות של אנשים לחומרים שונים. אם בעבר צריכה של סמים קשים כמו קוקאין או מורפיום הייתה חוקית – הרי

קרא עוד »
מרכז-גמילה-מאלכוהול

מרכז גמילה מאלכוהול

מרכז גמילה מאלכוהול התמכרות לאלכוהול אולי לא נחשבת להתמכרות קשה כמו התמכרות לסמים, אך היא עשויה להיות לא פחות מסוכנת ולפגוע קשות בחייו של המכור

קרא עוד »